Az aerobik alapszabályai
Hogyan hódolhatnál kedvenc fitneszhobbidnak úgy, hogy az egészséged nem sínyli meg alakformázó mániád?
Ha az oktató nem is tájékoztat az alapokról az óra elején - talán úgy gondolja, hogy régi "aerobikkövület" vagy -, azért jó tudnod a fitneszaerobik alapszabályairól. A szabályok egytől egyig azt a célt szolgálják, hogy tested csakis a pozitív irányba fejlődhessen, pont úgy, ahogy Te szeretnéd. Az órán hajlamosak vagyunk önfeledten ugrálni, élvezni a zene lüktetését a hátonkon csorgó izzadságot. A teremben töltött eufóriában megfeledkezünk a hónapok alatt, apránként, edzésről edzésre kialakuló sérülésekről.
Az aerobikozás során az alábbi testrészek sérülnek meg a leggyakrabban:
Achilles-ín: Főleg a lunge lépések hatására - álló helyzetből oldalra kilépés, sarok pillanatra lenyomódik a talajra -, a steplépcsőről lelépések eredményeképpen, a túl gyors ütemszámú zenének köszönhetően könnyen meglazulhat a sarkad fölötti, hüvelykujjnyi vastagságú ín. Enyhén fájhat, vagy bizonytalanná teszi a lépést. Sérüléséből adódóan nem esik jól a futás, sem az aerobikozás. Az ín ebben az állapotban részlegesen vagy teljesen elszakadhat, ezért hosszabb időn át pihentetni kell.
A gerinc deréktáji szakasza: A helytelen tartás eredménye a derék túlterhelése. Ha a hasad nem tartod behúzva és a medencét nem billented előre aerobikozás közben - aerobiktípustól függetlenül - a deréktáji csigolyák közötti porckorongok extrém terhelésnek lesznek kitéve. Ez előbb utóbb a porckorong csigolyák közötti kitüremkedéséhez, torzulásához vezethet. Ez pedig igen komoly fájdalmakkal járhat, és nem regenerálódik...
Térd: Főleg a túlsúlyos emberek és a fokozatos edzésterhelés elvét figyelmen kívül hagyók vannak kitéve a térdsérülések veszélyének. Érzékeny térddel ne a szökkenéses aerobikórákat részesítsd előnyben, és kerüld a steplépcsőre történő helytelen fellépést (lásd lent)!
Boka:A térdhez hasonlóan a túlsúly és a helytelen edzésterhelés lehet az oka egy esetleges fájdalom kialakulásának. Ha néha duzzadt, próbálj ki egy magasszárú edzőcipőt és figyelj oda a gyakorlatok pontos végrehajtására!
Lábfej: A lábfej sok apró, különleges formájú és ízesülésű csontból áll. Sérülés akkor léphet fel, ha nem megfelelő előkészítés után extrém terhelésnek tesszük ki magunkat. Ilyen terhelés lehet egy aerobikhétvége több egymás után következő órája, vagy egy több kilométeres hétvégi futás is, amelyet nem előzött meg kellő felkészülés.
Talp: Az esetleges talpfájdalom oka a leggyakrabban a nem megfelelő lábbeli viselése. Aerobikozáshoz aerobikcipőt kell vásárolni, amelynek talpa elnyeli a talpat érő ütődéseket. Az új cipőt a második órára megszokja a lábad. Másik ok a talpizmok görcsölése lehet, amelynek lehet stressz, kalcium- vagy magnéziumhiány, de nem megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás is.
A kivitel alapszabályai:
Az aerobikos sérüléseket következőkkel tudod elkerülni:
Járj olyan aerobikórára, amelyen a zene ütemszáma szakmailag elfogadható: stepaerobik órán ez lehet 124-135 BPM-es, low-impact órán 135-145, hi-low combi órán is maximum 150 BPM. Ha az alacsonyabb ütemszámot tartod kényelmesebbnek, csak olyanra járj!
Az aerobikórán végig hasi kontrakcióval dolgozz! Így kevésbé terheled meg a derekad, optimálissá válik a gerinc görbülete az aerobik támasztotta terheléshez.
/forrás:www.fitnet.hu/
|